permalink

5

Atatürk’ün Kariyer ve Meslek seçimi üzerine görüşleri

ataturk

Atatürk’ün her konuda bilgili olduğunu, vizyoner olduğunu onunla ilgili okuduğum şeylerden biliyordum ama Atatürk’ün bir kitabında “Meslek nasıl intihap olunur(seçilir) ve yapılır” diye bir bölüm olduğunu ve kariyer hakkında bir şeyler karalamış olduğunu  hiç bilmiyordum. “Meslek nasıl intihap olunur ve yapılır” isimli yazı tesadüfen elime ulaştı. İlk okuduğumda oldukça şaşırdığımı söyleyebilirim.

Atatürk’ün meslek ile ilgili yazdıkları 1930 yılında yazılmış olmasına rağmen bugünün kariyer dünyasına ışık tutuyor diyebilirim. Metnin yer aldığı kitap Atatürk’ün “Medeni Bilgiler-Uygarlık Bilgileri ” Kitabıymış. Kitabın diğer bölümlerini, kitabı edinmediğim için henüz okuma şansım olmadı. Gelelim bu kitapta Atatürk’ün Meslek seçimi üzerine yazdıklarına. Yazılanlar eski Türkçe kelimeler de içerdiğinden,benim anladığım ve ilgimi çeken kısımlarını buraya aldım. Metnin orijinal ve tam versiyonuna yazının sonunda ulaşabilirsiniz.

Meslek nasıl intihap olunur ve yapılır (Meslek seçimi ve Kariyer)

1- Çalışmak zorlamayla olacak bir şey değildir. Yeteneklerinize uygun ve gücünüzle orantılı bir meslek bulmalı ve seçmelisiniz.

2- Gençlerin en önemli meselesi meslek seçimi olmalıdır. Herkes yeteneğine göre bir meslek ve mevkide görev yapmalıdır. Gençlerin mesleklerin dıştan görünen faydalarına kapılıp mesleği seçerlerse, mesailerini boşa harcamış olurlar. Bunun sonucunda da başarısız olurlar, kariyerlerinde yükselemezler ve kendilerini başarısız görüp mutsuz olurlar. Ayrıca yeteneklerine uygun bir meslek seçmedikleri için başkasının doldurabileceği bir mevkiyi de işgal ederek o kişinin de hakkını gasp etmiş olurlar.

3- Tüm mesleklerin ortak erdemleri vardır. Bunlar: Üstlerine özen göstermek, Doğru olmak,  Saygılı olmak, Astlara güler yüzlü davranmak, Çalışkan Olmak, Hedef Sahibi olmak ve  Ağzı sıkı ( Sır tutabilen) olmak.  Bu faziletleri taşımayan kişi, iş yerindeki arkadaşlarıyla geçinemez ve işinde başarılı olamaz.

Atatürk?ün Kariyer ve Meslek seçimi üzerine görüşleri

4- Herkes mesleğinden mutluluk duymalıdır. Mesleği ne olursa olsun bir fayda sağlayacak ve bir görev sahibi olacaktır. İnsan vazifesini, cesaretli, atak, sadık ve namuslu şekilde yapınca elinden geleni ve görevini yapmış olur.

5-Görevinizi diğer kişileri kıskanmadan yapmalısınız. Kariyer yolunda yalnız değilsiniz. Sizinle aynı hedefe sahip başkaları da olacak. Bu hayat karşılaşmasında diğer rakipleriniz yetenekleri ile sizi geçebilirler. Bir başarı elinizden kaçabilir, bundan dolayı rakiplerinize kızmayınız. Eğer elinizden geleni yaptıysanız kendinize de kızmayınız. Asıl önemli olan kariyer yolunda verdiğiniz çaba ve emektir. İnsanın elinde olan ve kendisini mutlu edecek olan şey çabadır.

6- Bazen insanlar tembellikten baba mesleklerini, bilinen meslekleri seçebilir veya ailelerinin meslek isteklerine boyun eğebilirler. Oysa kuşaktan kuşağa dışarıdaki hayatının bütün şart ve kuralları değişebilir. Değişen bu yeni şartlara uymayan, eski geleneklerde ısrar eden, tek başına kalmaya,zayıflamaya ve harap olmaya ve yok olmaya mahkumdur.

7- Her şeyde olduğu gibi kariyerinde de  insan kendi gücüne uygun olanı aramalıdır. İnsan atak ve girişken olmalı gerektiğinde tehlike ve riski göze almalıdır. İnsan her yeni girişimde/ yaptığı her yenilikte özel bir mutluluk duyar ve kendi kuvvetinin ve gücünün değerini anlar. O zaman insan kendi kendini takdir edip daha iyi motive olur ve başkalarınca da takdir edilir. Tek kaldığında ve takdir edilmediğinde ise kendi güçsüzlüğünün acısını hisseder.

Meslek nasıl intihap olunur ve yapılır [ Orijinal Metin – PDF ]

Yazar: Cengiz Çatalkaya

2006 yılından beri İK ve Eğitim üzerine çalışıyorum. İK ve Kariyer blogu Yetenek ve Kariyer'in yazarıyım. Hakkımda daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz ?

5 yorum

 1. Bu paylaşımınız için teşekkürler, Hemen kitabı edinmem gerek :)

 2. Merhaba,
  Yazı çok güzel. Paylaşımınızı çok beğendim. Fakat yazının sonundaki [ Orijinal Metin – PDF ] bağlantısı tıklandığında bulunamadı hatası veriyor.
  Teşekkürler.

 3. Merhaba Sibel hanım. Uyarınız için teşekkür ederim. Yaptığım bir güncellemede gitmiş olmalı. Orijinal PDF metni tekrar yükledim.

 4. Ozan Uğurlu 23 Ocak 2014 at

  Cengiz Bey çok güzel bir paylaşım.Ben gibi çoğu kişide Atatürk’ün iş yaşamı ile ilgili bu görüşlerini ilk defa okumuş olmalı.Başarılarınızın devamını dilerim.

 5. Pingback: DEĞİŞEN İŞ DÜNYASINDA BAŞARILI BİR KARİYERİN YENİ YOLLARI | Mühendisin İK'sı

Bir Cevap Yazın

Required fields are marked *.


Google+