permalink

8

Blog yazmanın kariyeriniz için 7 önemli faydası

Blog notes on Laptop

2006 yılından beri düzenli olarak blog yazıyorum. Blog yazmaya başlamak hayatım boyunca bana değer katan en önemli gelişmelerden biriydi. Blog yazmaya başlamamın sebebi internet üzerinde gördüğüm faydalı verileri bir yerde arşivlemekti. Yani bir word dosyasına kopyalacağıma bir bloga arşivleyecektim. Blogspot.com ve wordpress.com üzerinden yayınladığım bir kaç blog  denemem oldu.

WordPress deneyimi hoşuma gidince,kendi alan adımla bir blog kurmaya karar verdim. Ve o günden beri arada kısa molalar vererek blog  yazıyorum. Blog kişisel ve tematik olarak ikiye ayrılıyor. Benim anlatacağım daha çok tematik ( iş dünyası ağırlıklı) blog yazımının faydalarıdır.

Geçen gün Mark Schaefer‘in bu konudaki yazısını okuyunca, blog yazmanın önem ve faydasını paylaşmalıyım diye düşündüm Mark Schaefer bu faydaları 5 madde ile anlatmış. Ben bunları biraz değiştirerek ve yeni maddeler ekleyerek 7 maddeye çıkardım. Ve şimdi gelelim blog yazmanın faydalarına faydalarına.

1- Blog yazmak öğretir: Öğrenmenin en iyi yolu öğretmektir. Blog yazarken hem kendiniz öğrenir hem de okurlarınız öğrenir. Blog yazısı yazmak incelik ve araştırma ister. Bu araştırma sırasında konu ile ilgili hiç farkında olmadığınız şeyler öğrenirsiniz.Yazarken anlar daha önce fark etmediğiniz şeyleri de fark edersiniz. Okuyucunuz bir yorum yapar, bir soru sorar ve daha çok öğrenmek zorunda kalırsınız

2- Kendinizi iyi hisseder ve işinizde daha çok başarılı olursunuz : İş hayatınızda sıkıntılı anlar geçiriyor olabilirsiniz veya işler istediğiniz gibi gitmiyor olabilir. Kariyerinizi sürdürdüğünüz alandan memnun değilsinizdir ve arayış içindesinizdir. İstediğiniz alan ile ilgili blog yazmaya başlarsınız. Gündüz pazarlama üzerine uğraşırken akşam Kariyer üzerine bir şeyler karalayabilirsiniz. Hobi gibi başlayan bu arayış bir süre sonra gerçek mesleğinizi seçmenize bile yol açabilir. Bir şeyler yazmak ve düşünmek, yazdıklarınızın okunması sizin kendinize olan özgüveniniz ve motivasyonunuz yükselir ve işinizde daha başarılı olursunuz. Onlarla başlayan okuyucu sayınız önce yüzlere sonra binlere çıkar bir yılda 1 milyon kez okunduğunuzda artık iyi şeyler ürettiğinizi düşünebilirsiniz ve bu da inanılmaz bir motivasyon sağlar. Yeni bağlantılarınız olur, ağınız genişler ve çok sayıda harika insanla tanışırsınız.

3- Networking yaparsınız: Blog yazmanın en önemli faydası çok iyi Networking yani çevre yapmanızdır. Alanınızda uzman bir blog yazarıysanız çok sayıda kişi sizi tanımaya başlar. Gittiğiniz konferanslarda sizi görüp tanırlar çok sayıda okurunuzla karşılaşırsınız. Bu kadar çok insan etkilediğinizi görüp şaşırır ve onlarla tanışırsınız. Diğer blog yazarları ile tanışır, sosyal medyadan meslektaşlarınızla bağlantı kurabilirsiniz. Bir etkinliğe gittiğinizde mutlaka mesleğinizle ilgili blog yazan başka bir blog yazarıyla karşılaşır, ufkunuzu açarsınız. Bu blog yazarlarından çevre edinir, bilgiye ihtiyacınız olduğunda, kariyerinizle ilgili bir probleminiz olduğunda veya başka bir şeyde hemen yardımlaşırsınız. Siz onlara sorarsınız,onlar ise size sorar. Blog ağı fikir ve bilgi temellidir, bu yüzden oldukça sağlam ve faydalıdır.

4- Kişisel Markanızı oluşturur: Blog yazmak günümüzde kitap yazarlığı gibidir. Nasıl kitabı olan bir yazar çok tanınırsa bu iyi bir blog yazarı için de geçerlidir. Blog yazarı olmak tüm kapıları size açar. Çünkü bir tür tescillenmiş bilgi sahibi olursunuz. Üstelik internet kitaptan daha kalıcıdır ve Google aramalarında birilerinin karşısına çıkmaya devam edersiniz. Sadece sosyal medyada yer almak (twitter, facebook) yetersizdir. Sosyal medyada içerikler fast food gibidir ve bir süre sonra görünmez olur. Oysa blog yazısı hep var olmaya devam edecektir. İçerikleriniz ilgi çektikçe normal medyada da yer bulmaya başlarsınız. Bu da bilinirliğinizi artıracaktır. Birinin CV’sini incelemek yerine blogunu incelemek daha sağlam bir özgeçmiş bilgisi sunabilir. Çünkü blog yazıları çoğu zaman yapılacakları da kapsar ve Özgeçmişten ziyade bir Özgelecek sunar.

5- Blog yazmak ve okumak ilham verir: Blog yazarken başka blog yazarlarının yazdıklarından ilham alır, işinizde inanılmaz ilerlemeler gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca okuduğunuz her yazı size yeni bir yazı için de ilham verir. Her blog yazarı başka bir ilham dünyası, başka bir bakış açısı ve penceredir. Blog yazıları ücretsizdir ve çoğu uzman deneyiminden geçmiştir. Blog yazarak çok sayıda kişinin hayatına dokunur ve onların hayatlarında küçüklü büyüklü değişiklikler meydana getirirsiniz.

6- Etkinliklerden önce siz haberdar olursunuz: Blog yazdıkça ve tanındıkça uzmanlığınız ile ilgili konferans ve duyurular ajanslardan size gelmeye başlar. Hatta bu etkinlikler için davetiyeler gönderilir ve blogunuz sayesinde çok sayıda etkinliğe katılabilirsiniz. Bu etkinliklerde öğrendiklerinizi blogunuzda paylaşırsanız okurlarınızla da bilginizi paylaşmış olursunuz.

7- İş teklifi veya proje teklifi alabilirsiniz: 4.madde de belirtiğim gibi, blog yazmak kişisel markanıza deneyim sağlar ve blogunuz sayesinde, mesleğiniz ile ilgili çok sayıda şirket ve kişinin dikkatini çekersiniz. Blogunuz üzerinden  iş veya proje teklifini daha kolay alabilirsiniz. Özellikle blogunuzu Linkedin ile entegre ettiğinizde bu tür fırsatlar daha çok karşınıza çıkmaya başlayacaktır.

Blog yazmak önünüze başka başka pencereler açar, kişisel ve mesleki başarınızı destekler. Yeni şeyler öğrenir ve öğretir, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar, Networking yapıp iş çevrenizi genişletirsiniz. Zamanla kişisel markanız oluşur ve bilinirliğiniz artar. İş dünyasının içindeyseniz ve hala bir blogunuz yoksa, ilk işiniz kendinize bir blog açmak olmalı.

Yazar: Cengiz Çatalkaya

2006 yılından beri İK ve Eğitim üzerine çalışıyorum. İK ve Kariyer blogu Yetenek ve Kariyer'in yazarıyım. Hakkımda daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz ?

8 yorum

 1. Merhaba Cengiz Bey,

  Yazılarınızı büyük ilgiyle takip ediyorum ve yine çok güzel bir yazı olmuş kaleminize sağlık. Yazdıklarınızı bir bir okudukça kendimden bir şeyler gördüm ve saydığınız bir çok maddeye blogum sayesinde ulaştım. Bu sayede kendimden emin bir şekilde yolumda devam ediyorum.

  Saygılar.

 2. Cengiz Bey,

  Her maddenin içeriğini ve yaratığı değişimleri birebir yaşamış bir blog yazarı olarak yazınızı konuyu çok güzel toparlamışsınız. Tebrikler :)

 3. Merhaba Cengiz Bey yaklaşık bir senedir hem sizi hemde İpek hanımı hemde diğer değerli ik uzmanlarını takip ederek başladım.Blogların yukarıda anlattığınız gibi islevlerinin olduğuna daha yeni farkına vardık.

  Düşünsel paylaşımlarınız için teşekkür ederiz…

  Sizin gibi insanlarla gurur duyuyoruz..

  Ben de 9 aydır bu kulvardayım inşallah bir gün akademik profesyonel düzeye ulaşabilirim…

  Saygılarımla

 4. Cengiz Bey;

  İfade ettiklerinizin hepsine gönülden katılıyorum ama en önemlisi blog yazmanın kişinin “kendini gerçekleştirmesine sağladığı müthiş katkı” herhalde. “Bilgiyi paylaşmanın” dayanılmaz hazzını yaşatıyor blog yazarlığı ve kişisel gelişime olağanüstü bür faydası var. Sıraladığınız diğer faydalar olmasa dahi sadece “entelektüel ve motivasyonel” anlamda sağladığı değer dahi tek başına yeterlidir.

  Ellerinize sağlık…

  Selamlar;

  Lütfullah Kutlu

 5. osman özçakmak 06 Nisan 2013 at

  cengiz bey yazınızdan çok etkilendim verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Ben de bu duygularla yazmak ve paylaşmak istiyorum İnşallah başarılı olurum. Teşekkürler.

 6. evet güzel ve faydalı bir paylaşım ama önemli olan ilham oda herkeste yok yoksa herkes yazar olurdu

Bir Cevap Yazın

Required fields are marked *.


Google+