permalink

11

İş hayatında başarılı olmanın yolları

başarı

İş hayatında ne yaparsak yapalım, ya da daha geniş bakacak olursak, hayatımızda ne yapacaksak yapalım, hep başarılı olmaya çalışırız. Başarı çoğu kişinin hayatında, para ya da verilecek ödüllerden daha değerlidir. Peki başarılı olmanın yolları var mıdır? Hatta bunu beş maddeye indirip, bunları uygularsanız başarılı olabilirsiniz, diyebilir miyiz? Cevap kesinlikle ?hayır?dır.

Eğer, böyle basit yollar olsaydı herkes başarılı olurdu. Ama herkes başarılı olamıyor. Emin olun, bunu sağlayacak bir kitap da henüz yazılmadı. Yazıldığı iddia ediliyorsa da doğruluğundan şüphe etmek gerekiyor. Yani insanı 5 dakida başarılı yapacak bir formül yok.

Bunun en büyük nedeni, insanların kişilik olarak farklı olması ve kendilerine ait bir karakter yapılarının olması. Doğal olarak bu da farklılığı getiriyor. Hepsine bir başarılı kuralı verip, hepsinin başarılı olmasını sağlamak imkansız.

Başarı kişinin yapısına göre değişecektir. Şu soruyu sormak gerekiyor. Ben nasıl başarılı olurum? Bu sorunun cevabı ise soruyu soranda yatıyor. Nasıl başarılı olacağını sadece kişinin kendisi bilebelir. Resim yapmaktan çok hoşlanan ve çok güzel çizimleri olan bir ilk okul öğrencisi düşünün. Bu çocuk liseye geçtiğinde matematiği ve fiziği hiç sevmeyebilir ve okulda başarısız bir öğrenci olabilir. Bu durumda, bu çocuğu tembel ve zeki değil diye suçlamak mı lazım?

Seçenek 1: Evet suçlayın, düz liseye gönderin ve başarısız olup üniversiteye bile gidemesin. Yaşamını da başarısız bir birey olarak geçirsin. Toplum onu hep başarısız olarak görsün ve silik bir birey olarak hayatını tüketsin.

Seçenek 2: Bir öğretmeni çocuğun mükemmel çizim yeteneğini fark etsin ve ailesini etkileyerek onu sanat lisesine göndersin. Çocuk oradan üniversiteye gitsin, güzel sanatlar okuyup, ülkenin en uçuk ve ünlü tasarımcısı olsun. Toplum onu bir idol olarak görsün. Tasarımlarıyla binlerce insanı etkilesin.

Demek ki başarılı olmak için doğru zamanda doğru hamleyi yapıp, doğru yerde olmak gerekiyor. Belki de şu anda kendini başarısız sanan bir sürü insan aslında çok çok başarılı olabilirler. Başarı yolunu kaybeden insanlar, onu nasıl yeniden bulabilir?

Eğitimlerde hep söylerim. ?Çok çabuk pes ediyoruz. Çok çabuk vaz geçiyoruz? Hiç mücadele etmiyoruz. Zekiyiz ama tembeliz. Savaşkan değil, edilgeniz. Mükemmel fikirlerimiz var ama bu fikirleri anlatacak kadar özgüvenimiz yok. Bu fikirleri gerçekleştirecek yüreğimiz yok. Birileri başarmaya çalıştığında da onu engellemeyi, olmaz demeyi seviyoruz. Oluru değil, olmazı önemsiyoruz.

Zaman öldürmekte ustayız. Zamanı kullanmakta ise çok acemiyiz. Bakıyorsunuz, zaman akıp gidiyor, istedikleriniz olmamış, hayat akıp gitmiş, başarısız olmuşsunuz. Hiç birşey yapmadan öylece suyun akışına kapılmış giden binlerce insan var etrafımızda. Başarmaktan vaz geçmiş, yapabileceği hiç bir şey olmadığını sanan insanlar. Gerçekten acı bir tablo!

Bir kural varsa, o da şudur. ?Başarı için, denemekten asla vazgeçmeyin.? Gerçekten kendinize inanıyorsanız, başarabilirsiniz. Yaptığınız işe ve yeteneğinize inanıyorsanız, eninde sonunda başaracaksınız. 4. de değil, belki de 10. denemenizde gelecek bu başarı. Burada başarısız denemeleri göze almak gerekiyor, yılmamak, çökmemek, usanmamak gerekiyor. Beş yere iş başvurusu yaptıktan sonra tüm ümidini kaybetmektense, beş iş yerine daha başvurmayı göze alıp, başarıyı yakalamak daha kolay olabilir ve hayatınızın geri kalan kısmı bir anda değişebilir. Çevreniz, başarınızda/başarısızlığınızda yönlendirmeleriyle üzerinizde ciddi etkiler oluşturabiliyor. Ama asıl güç sizde yani içinizde.

Başarı dışımızdaki kafes tarafından sınırlandığı kadar, kafamızın içindeki kafes tarafından da sınırlanıyor.

?Bir kuşu kafesten çıkarmak, çoğu kez, kafesi kuşun kafasından çıkarmaktan daha kolaydır?

Kafadaki kafeslerden, kendi kendinize koyduğunuz ?yapamazsın? sınırlarından kurtulmak, başarıya giden yolda ilk adım olabilir. Dıştaki engellerden önce, içinizdeki engelleri aşmalısınız. İçinizdeki kafesten kurtulursanız dışınızdaki engelleri aşmanız daha kolay olacaktır. Gerisi, hayatınıza yön verebilme gücünüze ve cesaretinize kalmış.

Yazar: Cengiz Çatalkaya

2006 yılından beri İK ve Eğitim üzerine çalışıyorum. İK ve Kariyer blogu Yetenek ve Kariyer'in yazarıyım. Hakkımda daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz ?

11 yorum

 1. Yazınız çok güzel…Bu yazıyla tamamen beni anlattığınızı düşünüyorum:).Ben başarıyı çok seven aynı zamanda başarıya aç bir insanım. Ailemin yaptığı sizinde bahsettiğiniz bu yanlış hamle benimde ufak yaşta doğru karar veremememden dolayı hayatımda istemediğim mesleklerde çalışmama,her zaman bir yön aramama,hep umutlanıp umutlarımın kırılmasına,maymun iştahlı olarak anılmama ve kendime özgüvenimi yitirmeme neden oldu…24 yaşındayım ve hala düzgün bir yerde ve konumda değilim.İstediğim başarıyı elde edemedim.Çok bunalıma girdim çok içime kapandım ve tabiki çok dua ettim. Şu anda kendimi gerçekten bulduğum bir meslekteyim GRAFİK TASARIM… Ama çok çok eksiğim var tabiki çoğu kişi benim 10 adım önümden gidiyor bunu biliyorum.Çünkü ne kadar hayal gücüm fazlada olsa yeteneğime çokta güvensem bu işte eğitimim konusunda çok gerideyim. Çok çabalıyorum neler hayal ediyorum ve her zaman merdivenin EN ÜST basamağında olmak istiyorum. Çünkü ben böyle yapıdayım. Herkez bu özellikle doğmaz…

 2. ben yazınızı çok beyemdım tamamen ben den bah sedıyorsunuz ben de çok başarılı olmak ıstıyorum gozum hep yuk seklerde ama cesaretim yok ıdol aldığım bir kaç insan var onların hayatlarını araştırıyorum inşallah bende onlar ğibi olurum

 3. sen çalış olmazsa alem sıkılsın,
  yardıma koşmayan kalem sıkılsın,
  kanatlan hele üveykim kanatlan,
  sana yol vermeyen mekan sıkılsın.

  yazınızı okudum ve gerçekler hep gerçekler yazıyor.
  insanın fıtratında başarmak hep vardır. hayat bazen öyle yerlere getirirki insanı istediğinizi yapmak o kadar zorlaşır.
  bakarsınız hayata,küssem mi yok sa barışsam mı? diye geçer hep. en ummadığınız anda bir fırsat gelir önünüze o nu da sen görmezsin. beklentiler fazla ise bazen merdivenin ilk basamağı takılıverir ayağımıza düşeriz. nedeni ise hızlı ve hemen istediğimiz yere gelelim deriz. oysaki zaman çok önemli. yılmadan çalışmak, doğru plan yapmak araçları iyi kullanmak hedefe giden yolda bize hep yardım edecektir. doğru zaman da doğru adım atamayanlar arkadaşlara iki çift sözüm var.zaman henüz bitmedi neden kendi içimizde bitiriyoruz ki. ölünceye kadar devam…

  Her şey “bi adım” ile başlar. Adımları sıklaştıkça yürür insan. Yürümesi hızland…ıkça bakmış koşuyor. Yalnız attığı ilk adım, sağlam “bi adım” ise, elini tutanlar çoğalıyor. Vefası eksik “can dostlar” kör ve sağır numarası yaparken, susturucu takmışken dillerine ve yüreklerine; yanı başında, omzunda ummadığın dost eller buluyorsun. Sonra o güçle bir atılım daha yapıyorsun. Başlangıçta dedik ya; herşey “bi adım” ile başlar. O tamam. Şimdi yürümeye başlama zamanı…

 4. Pingback: Başarının 8 sırrı - Richard St. John | Yetenek ve Kariyer

 5. Pingback: IREM DIYET | BAŞARININ 8 SIRRI ? RİCHARD ST. JOHN

 6. SELAMLAR YAZINIZ HARİKA 2-3 KERE ÜST ÜSTE OKUDUM KENDİMCE BAŞARILI OLDUĞUMU HİSSEDEN BİRİYİM KENDİ İŞİM VAR MUTLU EVLİLİĞİM VAR BANA SAYGI DUYAN ÇEVREM VAR AMA BUNLAR YETERLİ DEĞİL BAŞARI BUNLARDAN İBARET DEĞİL BENCE OKUL HAYATIMDA HEP BAŞARISIZ AMA SAYGILI BİRİYDİM HOCALAR BENİ BU HANIFENDİĞİM SAYESİNDE GEÇİRİRLERDİ KAFAM ÇOK BASMAZDI AMA ÇOK SOSYAL BİRİYİM İNSANLARIN BAŞARISI BENCE OKULLA KESİNLİKLE ÖLÇÜLMEMELİ ŞUANDA 27 YAŞINDAYIM 17 YAŞINDAN BERİ ÜNİVERSİTE OKUMAMA RAĞMEN HE OKUYUP HEM ÇALIŞTIM BNİ TAKTİR EDEN FİRMALARDA OLDU ETMEYENDE ÇOK FAZLA BİLMEDEN DÜŞMAN EDİNDİM KENDİME BUNUN NEDENİ BİR KADININ İSTESE NELER YAPABİLCEĞİNİ ÇOK KİŞİYE ÖĞRETTİM BU DURUMDA ÇOK KİŞİNİN ZORUNA GİTTİ BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN KENDİNİZİ ÇOK SEVİN VE DÜRÜST OLUN İÇTEN OLUN OZAMAN ALLA BİR ŞEKİLDE KARŞINIZA ÇIKARIYOR ESKİ PATRONLARIMIN RAKİPLERİYİM ŞİMDİ BENİ RAKİP KENİDİLERİ YAPTILAR İNŞALLAH HERKESİN KARŞINA BÖYLE ŞANSLAR ÇIKAR UMARIM HERKES GÖNLÜNÜN İSTEDİĞİ İŞİ YAPAR

 7. birsey olmuyorsa daha iyi olacagı için olmuyordur yada olmaması gerektiyi içim olmuyordur ben 30 yasimdayim 10 yasimda iş hayatim başladi 14 yasimda iş kurdum 7sene iş yerınde yattim haftada 1günyada 2 gün eve gittim calışmadım savaştim su anda 4 tane işletmein basındayim buraya gelene kadar kaç kere batmım çıktim sayısını unuttum ama hiç bir zaman pes etmedim iş hayatımi bir oyun gibi düsündüm ve o oyunda har zamam birinci olmak içim oynadım ve sonumda her zaman kazandım yalın teş yalın otamaşyon yalın pılastıkle büyümeye devam ediyoruz

 8. bence başarının sırrı devamlılık ve sabırdır. hangi işi yapıyorsanız yapın o işte 1 yada 2 yıl içinde başarı dolayısıyla para ün yada güç beklemeyin ilk yıllarda sadece o işi ayakta tutmaya çalışın ve herkes sizin devamlılığınızı hissetsin. umutsuz olmayın ve herzaman sadece bildiğiniz işi yapın. çok getirisi olur diye bilmediğiniz işlerde zaman kaybetmeyin. en önemlisi aslında kimseden akıl almayın sadece kendiniz araştırın doğru da olsa yanlış ta olsa kendiniz yaşayın ve çıkacak sorunlardan ders alın.

 9. Merhaba,
  yazdıklarınızla bura da bir çoğun da olduğu gibi bende beni anlatmışsınız hissine kapıldım. Bende küçükken resim çizme ve şairlik hevesi vardı fakat istemediğim bir okula gönderildiğim den maalesef hayatım ona göre yol aldı. Bu gün 36 yaşındayım üç mesleğim var ama hala hayatta aradığım bunlar değildi gibi, kendimi çok başarısız his ediyorum, işte bu diyecek bir iş bulamadım kendime. Aklımda o kadar fikir varken yapamam düşüncesiyle yaklaşmıyorum bile oysa sizinde yazdığınız gibi denemekten asla vazgeçmemek gerek. Yazdıklarınız için teşekkürler, kendimi az da olsa silkelenmiş his ettim :) şimdi aklımda ki fikirleri yeniden gözden geçirip uygulama zamanı..

Bir Cevap Yazın

Required fields are marked *.


Google+