permalink

108

Meslek belirleme testi ve meslek seçimi

Meslek Testi

Hangi mesleği seçmeliyim? Bu soruyu özellikle üniversite sınavına giren gençler çok soruyor kendilerine. Sadece onlar mı? Mesleğinde mutlu olamayan çok sayıda insanın da cevaplamaya çalıştığı bir soru bu. Sonuçta hangi mesleği seçtiğiniz hayatınızı etkiliyor.

Bu konuda çok sayıda envanter veya test mevcut. Eğlencelik olsun diye deneyebileceğiniz bu test size ilginç sonuçlar çıkarabilir. 120 soruluk bu ücretsiz testi cevaplamak ve hangi mesleğe yatkın olduğunuzu belirlemek istiyorsanız, işte size eğlenceli bir meslek testi. Test sonucunda seçebileceğiniz ve uzak durmanız gereken meslekler tarzında bir tablo da çıkıyor. Bu da benim test sonucum. Turkuaz renkliler en yüksek sonuçlar. Buna göre şu an doğru işi yaptığımı söyleyebilirim :)

Meslek testine buradan ulaşabilirsiniz

* Bu testin sonucu gerçeği yansıtmayabilir. Ben eğlence ve biraz kendini keşif amaçlı buraya koydum. Yine de ilgi alanına yakın sonuçlar çıkarıyor diyebilirim.

Kariyer 2.0 idefix

En basit meslek seçimine geline, aslında en yatkın olduğunuz ve sevdiğiniz alanlardaki seçimleriniz size başarıyı getirir. Bir mesleği sevmiyorsanız, o meslekten uzak durun. Tabi her mesleğin zor yanları vardır ama o işi başarmak sizi mutlu ediyorsa ve akşamları eve yüzünüz asık gelmiyorsanız, doğru mesleği seçmişsiniz diyebiliriz.

Yazar: Cengiz Çatalkaya

2006 yılından beri İK ve Eğitim üzerine çalışıyorum. İK ve Kariyer blogu Yetenek ve Kariyer'in yazarıyım. Hakkımda daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz ?

108 yorum

 1. Savaş Cilve 08 Ekim 2010 at

  Şu anda yaptığım iş için 95 puan… İkinci sıradakinin puanı 50 : )

 2. benim meslek 105 puan çıktı. iktisat vb. yani eşit ağırlık mslekleri ama hemşirelik tıpta çıktı sayısal bölümü ve sayısalda okuyorum :?? ne yapmam qerekio iki farklı kutup..

 3. endüstri mühendisiyim, 100 puan ile siyasal, işletme ve yöneticilikler çıktı :)

 4. 105 puan ile mimarlık çıktı ama ben cin ali bile çizemem .şaka gibi!!!

 5. çiğdem sıla 26 Haziran 2011 at

  ben fen ve matematiği çok seviorum bu test de gerçekten etkili bi test bana 85 puanla biyoloji, kimya, tıp, eczacılık, diş hekimliği ve hemşirelik çıktı yani kısaca sağlıkçı olucam gibi gözüküyo

 6. benim 100 çıktı yazarlık fln bnde yazar olmak istiyorum zatennnnnn :d:D:D

 7. 80 puanla siyasal,işletme ve Yöneticilikler vb. diye bir şey çıktı
  70 puanla edebiyat,öğretmenlik,gazetecilik,iletişim,rehberlik,psikoloji danışmanlık ve ilahiyat
  60 puanla Psikoloji,antropoloji,sosyoloji,felsefe,hukuk,kamu yönetimi,gazetecilik,yazarlık,ziraat mühendisliği,orman mühendisliği,çevre mühendisliği,su ürünleri mühendisliği,maden mühendisliği,meteoroloji mühendisliği,veterinerlik vs….

  yani burada bana en uygun olanı 80 puanlı olanlar herhalde ilginç kutucukları doldururken cok eğlendim hazırlayandan tesekkur ederım emegıne saglık her ne kadar gerecegı tam anlamıyla gercegı yansıtmasada bana ufak da olsa bır ıp ucu verdı tesekkur ederım bu sene universite sınavına hazırlanıyorum bakalım hakkımızda hayırlısı neymıs TM öğrencisiyım kendimle ilgili nasıl bır meslek yaparım diordum kendı kendıme nerden arastırırım dıe dusunuyordum neysekı boyle bır anket hazırlamıssınız cok yardımı oldu cok tesekkur ederim. :)

 8. uluslarası ilişkiler politika siyaset fln çıktı bendede tam isteediğim meslekler

 9. Yaa bnce bu testte doğruLar çıkmıyo.Çünkü bnm olmak isTediğim hatta ilgiLendiğim mesLeğe 0 puan yazDı.o mesLekLe iLgiLi şeyLeRi işaReTLediğim haLde… :(

 10. ben 7. sınıfa gidiyorum ve daha bir meslek seçemedim ozelliklede bilime ve araştırmaya onem gosteriyorum lütfen yardım edin

 11. off yaa işim çok zor en yükseği 50 puan siyasal,işletme.. çıktı ve de ben mf’yim :(
  anlaşılan benden bişi olmaz

 12. İstediğim meslek 105 (Mimarlık) ve 110 (Elektrik-Elektronik/İnşaat Mühendisliği/Bilgisayar Mühendisliği/Endüstri Mühendisliği) çıktı.
  Biraz fazla kararsızım ama daha çok vakit var. 8.Sınıftayım da.
  :D :D :D

 13. bende hemşirelik,tıp,eczacılık çıktı bende tam bu meslekleri istiyordumm

 14. benimde iktisat,ekonomi,maliye,muhasebe,kamuve özel sektör 100 puan cıktı ama ben 90 puan olan biyoloji,kimya,tıp, eczacılık, diş hekimliği,hemşirelik, te eczacılık istiyom iyi yanım yani

 15. merhaba banada 120 puanla sosyoloji psikoloji antropoloji ve hukuk çıktı bende bunlardan hukuk tam benim kişiliiğim çıktı hazırlayanların emeğine sağlık birde teknik olan tüm mesleklerden 110 puan çıktı

 16. bana fotoğraf,sinema,uluslarası ilişkiler,h.traş,spor gibi sevdiğim ve yapmak istediğim sosyal konular çıktı.sayısal bölüm seçtim ama bu meslek testini yapmadan önce çok pişman olmuştum.Bu testten de anlaşılıyor ki eşit ağırlığa geçip ya uluslararası ilişkiler yada radyo-televizyon-sinema okuyacağım bir diğer ihtimal altyapısında bulunduğum tofaş’tan basketbolcu olacağım üçüde beni çok mutlu eder…..

 17. 2 tane 75 var ve o işleri yapmayı hiçbir zaman düşünmedim istediğim meslekten 50 puan almışım

 18. Bilgisayar müh. elektrik elektronik müh. 90 istediğim mesleklerden :) sinema, tv radyo,müzik de 120 :) benimde düşündüklerim tam da bunlar sanata yönelik yeteneğim olduğunu düşünüyorum :)

 19. Şu an içinde bulunduğum meslek için 100 puan çıktı.Faydalı bir test diye düşünüyorum.

 20. bana 120 puanla biyoloji,tıp,eczacılık falan çıktı ama ben hala emin değilim. neyse eğlenceli test :) ama ben sanata da çok ilgi duyuyorum,birinin bana bir akıl vermesi lazım ben daha sadece ” sekizinci” sınıftayım ama ailem bana baskı yapıyor hangi mesleği seçeceksin diye ben de vurdum kendimi bu testlere

 21. GUZEL BIR TEST ANCAK BENIM HANGI MESLEGI SECMEM GEREKTIGINI YALNIZCA BEN BILIRIM

 22. YGS-LYS ye hazırlanıyorum hala kendime ait bir meslek bulamadığımdan son çare bu testlere bakıyım dedim asağı yukarı hepsi 30 puan ilgim hiç birine yetmiyormuş :S

 23. elinize emeğinize sağlık :).. fikrimce test amacına yönelik olmuş, faydalı sonuçlar doğrduğunu düşünüyorum. bende ilahiyat okuyorum merak ettim denedim sonuçtann memnunum, dogru yerde oldugumu biliyordum:)… sağlıcakla!

 24. 10. grup çıktı yaşasınn ama daha 11 yaşındayımm :))
  :(

 25. 10.grub Bilgisayar mühendisliği 115 puan ve bu benm olmak istedgm meslek :D hangi testi yaptysam bu cıktı ama kazanması dert :D

 26. Batuhan Ekşi 26 Şubat 2012 at

  Benimki doğru çıktı. :D Bilgisayar mühendisliğive yöneticilik çıktı.:D

 27. aslında müzik şarkı sölemek tiyatro gibi şeyler hoşuma gidiyo büyüyünce belki olabilirim

 28. ben anaokulundan beri tıp istiyorum ilginiz var ama bir daha düşünün yazdı siyasal bilimler çıktı of yaa

 29. bende 4. bölge yüksek zaten mimarlıktan emindim şimdi hiç şüphesiz eminim ne olacağımı buldum galiba…

 30. istedigim bölümler çıktı 8. grup ve 10. grup… harika ötesi… :) %100 çiltı…

 31. ipek nil ailen sana baskı yapınca başarı oranın düşer. bende de öyleydi. geçen sene baskı yapıldı neredeyse sınıfta kalıyordum korku ve heyecan. eger ailen sana çok baskı yapıyorsa benden bir abla tavsiyesi çook çalış. güvenlerini boşa çıkarmamaya bak.

 32. Pingback: Çocuğunuzun yeteneğini nasıl keşfedersiniz? | Yetenek ve Kariyer

 33. 10.meslek grubu 110 çıktı. Elektrik-elektronik, bilgisayar mühendisliği, fizik, matematik gibi dallara ilgi duyuşumdan olsa gerek diye düşünüyorum :) 5. meslek grubu puanımsa 75 çıktı. Edebiyat, psikoloji, felsefe alanlarını da bir hobi olarak kullanabilirim. Tam beklediğim sonuçlar çıktı diyebilirim.. :)

 34. Siyasete Olan Merağım Burdada ortaya cıktı ama yabancı dile olan isteğimin daha yüksek cıkmasını beklerdim siyaset %95 yabancı dil öğretmenliği %85 çıktı bi türlü hedefimi belirleyemiyorum çok kararsızım.. Testiniz için Teşekkürler…

 35. gayet doğru sonuçlar çıktı. meslek seçiminde eğilimlerinizi belirlemenize yardımcı olabilir. dikkate alın.

 36. 6 yaşımdan bu yana kadar doktor olmak istiyordum.Yaptığım testtede doktorluğu seçebileceğim çıktı.

 37. Merhaba ;
  Ben mimar olmak istiyorum . Ama ailem mimarlığa eğilimim olmadığını söylüyorlar . Bu beni çok üzüyor . Sizce ne yapmalıyım ?
  ( Yardımcı Olursanız Sevinirim )

 38. bana 2 tanesinde mor renk gösterdi 2. ve 10. grup hep mühendislik mimarlık fln var aslında ben daha çok kazanacağı paraya göre seçiyordum :D ama onlarda da hem bana uygun hem de parası ii seçcm galiba :)

 39. bende 5 kırmızı 2 mor ve 3 tane turuncu çıktı..aslında avukat olmakla gidip geliyordum ama kırmızı çıktı.hala kararsızım meslek konusunda yeniden mi yapsam bu testi ne :D

 40. çok eğlenceli bir test en fazla 90 oldu siyaset aslında bana göre değil diye düşünüyordum ama çıktı

 41. 85 yöneticlik vs

  75 pc muhendisligi-elektronik-muhendıslıgı

  2side çok sevdıgım meslekler kararsızım yaa

 42. Herkesin istediği meslek çıkmış çünkü herkes olmak istediği mesleğin özelliklerini işaretlemiş..

 43. bence harıka tamda secmek istediğim bölümü PSİKOLOJİ seçmem gerektiğini söyledi emeği geçen herkese çook teşekkürler

 44. 8. sınıfa gidiyorum ve bu sene SBS’m var lsie seçimine yardımcı oldun diye testi yaptım. Tercüman-Yazar olmak istiyorum .
  Bildiğimin dışında birşey çıkmadı aslında ama yardımcı olduğu söylenebilir :D

  80 Fotoğraf, Sinema, Tiyatro, Folklör, Müzik, Resim, Heykeltraşlık, Spor, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Dekoratörlük, Arkeoloji, Sanat Tarihi, vb.

  60 Mütercimlik, Yabancı Dil Öğretmenliği, Filoloji, Turizm-Otelcilik, Uluslararası İlişkiler, vb

  45 Ziraat Müh., Orman Müh., Çevre Müh., Su Ürünleri Müh., Maden Müh., Meteoroloji Müh., Jeoloji Müh., Coğrafya, Arkeoloji, Veterinerlik, vb.

  45 Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe, Antropoloji, Hukuk, Kamu Yönetimi, Gazetecilik, Yazarlık, vb.

 45. bana ingilizce öğretmenliği çıktı zaten de bu mesleği olmak istiyorum

 46. 90 puanla Siyasal, İşletme ve Yöneticilikler, vb. çıktı ve bende avukat olmak istiyorum :)

 47. ilk önce şunu belirtiyim say öğrencisiyim ve deneme sınavlarında 430 larda yapıyorum alanımda kötü de değilim ama sağlık bölümleri 30 mühendislikler ise 25 geldi tm bölümleri 100 lerde falan şu anda ne yapacağımı bilemiyorum demek ki sevmeden sayısal okuyorum bn

 48. ya ben hep ne olmak istersin dediklerinde doktor tıpla ilgili şeyler derdim ama kendim düşününce çok kararsızım ne istediğimi bilmiyorum.

 49. Bende 95 Fotoğraf, Sinema, Tiyatro, Folklör, Müzik, Resim, Heykeltraşlık, Spor, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Dekoratörlük, Arkeoloji, Sanat Tarihi, vb.
  Ben Tiyatroyu seçtim seviyorum zaten sonunda ne olucağıma karar verdim allahıma bin şükür bu siteyide yapana afferim ;)

 50. hala karar veremedim :( ama her meslek testinde olduğu gibi Fotoğraf, Sinema, Tiyatro, Folklör, Müzik, Resim, Heykeltraşlık, Spor, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Dekoratörlük, Arkeoloji, Sanat Tarihi, vb.çıktı. Eğer aranızda mimarlık seçen biri varsa bilgi verebilirse sevinirim. Test için teşekkürler :)

 51. bende en yüksek 85 olarak Biyoloji, Kimya, Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Hemşirelik, vb alanda bnm olmak istediğimde zaten doktor veya hemşire olmak

 52. bende hep sozel meslekler cikto edebiyat vs. Ama okulda sayisal bolumde okuyorum ve bu sene son senem ne yapacagim ben :/ zaten sayisal meslek istemiyorum..

 53. testi denemedim ama bence bunlar sadece eglence aklimiza takilan elbet oluyo ama en cok hangisine yetenekliysen ona egilimlivol

 54. mesela ben sesimi cok begenirler oyunculugada egilimim war unlu olmakta istemiyorum degil ama bu da riskli bi meslek yaparim her turlu sadece para yonunden tereddutlerim war malesef ama bi yandanda saglik meslek istiyorum onda onum her daim acik olur ama puanim yetmesse ne yapcam bilemiyorum hayirlisi ama hangi meslegi olursam oluyum ek olarak sanatla ugrasip sohret kazanacagima eminim insallah saglikta yer alip ek olarak unlu olur sanata zaman ayiririm

 55. Bende 100 puanla Bilgisayar muhendisliyi cikdi:)Tam istedigim gibi:)En az puanim 90 oldu:)Ama ben en cok bilgisayar muhendisliyi istiyordum ve o da 100 puanla cikti:)Bunu hazirlayanlara cok tesekkur ederim:)Cok eglenceliydi:)

 56. okuduğum bölüm en düşük çıktı :( ,en yüksek iktisat ekonomi maliye….

 57. ben napayım İç mimarlık okuyorum asla seçme dedi :D:D:D.d.d.d.d

 58. bende de fotoğraf,sinema,müzik,resim,spor,mimarlık,gazetecilik falan çıktı,bende bu alanlarda gerçekten ilgiliyim seviyorum.ama ailem karışmasada pek istemiyorlar.ne yapmalıyım ?

 59. Şuanda okuduğum bölüm bilgisayar programcılığı ve %0 çıktı, meslek hedefim olan ise 90 çıktı. AH KAFAM AHH

 60. iyi bir meslek sahibi olmak istiyorum ama bir türlü karar veremiyorum ne olacak

 61. şu anda çocuk gelişim okuyorum ama buradan devam edermiyim bilemiyorum

 62. Mimarlık istiyodum ama tam emin değildim 80 puanla mimarlık fotoğraf falan çıktı :D

 63. hemen hemen her konuya biraz ilgim olduğu için en yüksek puan 50 siyasal işletme yöneticilik çıktı :( İş hayatında başarılı olmak için ilgi alanımı belirli bi konuya göre odaklamam lazım sanırım.

 64. Tamda istediklerim çıktı.tıp eczacılık diş hekimliği tam 115 puan.

 65. 115puan
  Mütercimlik
  Yabancı dil öğret.
  Filoloji
  TuRizm-otelcilik
  Uluslararası ilişkiler vb.
  Sizce hangisini seçmeliyim

 66. Ben daha 12 yaşındayım ve merak edip denedim 105 puan mimarlık,mühendislik çıktı.

Bir Cevap Yazın

Required fields are marked *.


Google+