permalink

1

Yeteneğin keşfi ve başarıya giden yol

yvkbbc

Yetenek nedir? Yetenek kelimesinin sözlük anlamını incelediğimizde karşımıza şöyle bir tanım çıkıyor. ” Yetenek: Bir duruma uyma konusunda, organizmada bulunan, doğuştan gelen güç ve kapasitedir” Bu tanıma göre yetenek doğuştan geliyor ve uyumla ilgili bir şey. Yani çok isteseniz de ses yeteneğiniz yoksa iyi bir ses sanatçısı olamıyorsunuz.Çok çalışsanız bile bir alanda yeteneğiniz yoksa başarıyı yakalayamıyorsunuz.

O zaman yeteneği olmayan insanlar başarısız mı olacak ? Hayır! Herkesin bir ve birden çok yeteneği mutlaka vardır ama bu yeteneğin farkında olmak gerekiyor. Yeteneğin en yanlış bilinen tarafı tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Yeteneği yetenek sahibi değil, genellikle ailesi belirliyor.

Mesela, çok iyi bir resim çizme yeteneği olan bir çocuğun ailesi bu yeteneği fark edemiyor ve çocuğun da dedesi gibi matematik öğretmeni olmasını istiyor. Çocuk ilk okuldan itibaren matematik dersleri alıyor ve hiç hoşlanmadığı halde lisede de matematik dersi alıyor. Sonra üniversite sınavında ailesini hayal kırıklığına uğratarak ismi az bilinen bir üniversitenin matematik bölümünü kazanıyor ama 2. sınıfta derslerden kalıp üniversiteyi terk ediyor. Ailesi bu gence çok kızıyor ve tüm imkanlarını ona sundukları halde, başarısız olduğunu söyleyip, genci başarısız bir birey haline getiriyorlar.

Şimdi bunun başka bir versiyonuna bakalım.  Çok iyi bir resim çizme yeteneği olan bir çocuğun ailesi bu yeteneği fark ediyor ve resim üzerine eğitimler aldırıp sanat lisesine gönderiyor ve çocuk güzel sanatları kazanıp oradan mezun oluyor ve ülkenin en tanınan ressamları arasına giriyor.

İki durumda da yeteneğin fark edilip edilmemesi hayati önem taşıyor. Bu durum kişinin başarısız veya başarılı olmasına yol açıyor. Şu anda başarısız konumda olan ve bir türlü istedikleri başarıyı yakalamayan kişiler, yanlış yetenek yönetimi kurbanı olabilirler. Hayatımız çok fazla dış etkenin baskısı altında ve yetenekler çoğu zaman gizli kalabiliyor. Bu yüzden çocukluk ve ilk gençlik yıllarındaki yönlendirmeler çok önemli.

Ama benim çocukluğum/gençliğim geçti, bu yaştan sonra kendimi keşfedemem ve yönlendiremem diyor olabilirsiniz. Ama bu hiç de böyle değil. İnsan hayatının her evresinde yeteneğini bulabilir. Yeter ki kendisini dinlemeyi ve yeteneklerinin farkına varabilmeyi öğrenebilsin.

Bunun için biraz düşünün. Hayatınızın bundan sonraki kısmında aslında ne yapmak istiyorsunuz? Ne yapmak istediğinizi bulabilirseniz yeteneğiniz de size kendini gösterebilir ve başarıya giden yola doğru yola çıkabilirsiniz.

Yazar: Cengiz Çatalkaya

2006 yılından beri İK ve Eğitim üzerine çalışıyorum. İK ve Kariyer blogu Yetenek ve Kariyer'in yazarıyım. Hakkımda daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz ?

1 Yorum

  1. Pingback: Yeteneğin keşfi ve başarıya giden yol | KendiniGelistir.Com

Bir Cevap Yazın

Required fields are marked *.


Google+